درب ضد سرقت

درب ضد سرقت چیست

  • جمعه 21 اردیبهشت 1403
  • 22 نفر

وقتی که صحبت از درب‌های ضد سرقت می‌شود، باید بدانید که متریال به کار رفته در آن‌ها بسیار متنوع است. درب‌های معمولی فقط از یک متریال ساخته می‌شدند. بیشترشان یا چوبی بودند یا آهنی!

درب ضد سرقت چیست؟

قبل از هر چیز، باید بدانیم که درب ضد سرقت چیست؟

تا 15 سال پیش به طور تقریبی، درب تمام ساختمان‌ها معمولی بود. اما سارقین به سادگی می‌توانستند این درب‌ها را باز کنند به همین دلیل نیاز شد که درب‌هایی ساخته شود که در برابر ورود غیرمجاز سارقین مقاومت کند. اولین کشوری که توانست به چنین فرمولی دست پیدا کند، ایتالیا بود. هنوز هم درب‌های ضد سرقت ایتالیایی در بازار محصولات لوکس حرف اول را می‌زند.

اما از آن جایی که این محصول گران قیمت است، هرکسی نمی‌توانست آن را خریداری کند. اینجا بود که تولیدکننده‌های ترک وارد عمل شدند و درب‌هایی با صرفه‌ی اقتصادی بیشتر ساختند. پس از آن، تولیدکننده‌های ترک، چینی و ایرانی هم شروع به ساخت درب ضد سرقت کردند.


نصب درب‌های ضد سرقت در منزل یا محیط کار، می‌تواند امنیت و آسایش را افزایش دهد. در ضمن ساختار این درب‌ها به گونه‌ای است که بسیار سنگین و مقاوم هستند. بنابراین آسیب زدن به آن‌ها، به سادگی ممکن نیست.

درب‌های ضد سرقت، از وسایل و ادوات مختلفی برای مقاومت در برابر سارقین استفاده می‌کنند. از قفل و زبانه‌های پیچیده گرفته تا ورق‌های فلزی محکمی که در ساختارشان به کار رفته‌اند.


 

درب‌های ضد سرقت از چه موادی ساخته می‌شوند؟
 

وقتی که صحبت از درب‌های ضد سرقت می‌شود، باید بدانید که متریال به کار رفته در آن‌ها بسیار متنوع است. درب‌های معمولی فقط از یک متریال ساخته می‌شدند. بیشترشان یا چوبی بودند یا آهنی!

اما درب‌های ضد سرقت، ترکیبی از هر دو و متریال دیگر است! حتی از شیشه و فرآورده‌های مصنوعی نیز در ساخت این درب‌ها استفاده می‌شود. به همین دلیل است که با گذر سال‌ها، همچنان مقاوم باقی می‌مانند و کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.

به طور کلی، درب‌های ضد سرقت را می‌توان از مواد زیر ساخت:

- چوب‌های مختلف (راش، بلوط، گردو و...)
- فلزات مقاوم (فولاد، استیل، آهن و...)
- ترکیب چوب و شیشه
- پلی وود

-کامپوزیت

در نظر داشته باشید که طبعیتا کیفیت تمام این درب‌های ضد سرقت یکسان نخواهد بود. بهترین درب‌های ضد سرقت، آن‌هایی هستند که از چوب‌های سنگین و پرتراکم ساخته می‌شوند. در میان درب‌های ضد سرقت ترک، می‌توانید چنین محصولاتی را به کرّات پیدا کنید.
 

اجزای اصلی درب ضد سرقت

اجزا و متعلقات درب ضد سرقت از سه عنصر اصلی تشکیل شده است که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد. لازم به ذکر است که درب ضد سرقت دارای اجزا متنوعی مانند پشم سنگ یا یونولیت داخلی، رویه‌های خاص برای محیط‌های اسیدی و... چشم‌های دیجیتالی یا معمولی، قفل‌های چنگکی اتوماتیک و قفل‌های متنوع دیگر، اکسسوری‌های متنوع الکتریکی و... نیز می‌تواند نام برده شود.

استراکچر
یکی از اصلی‌ترین اجزا تشکیل‌دهنده درب ضد سرقت، استراکچر است که به معنای شاسی و متریال اصلی درب ضد سرقت است و تمامی اجزا دیگر درب بر روی آن نصب می‌شوند. قدرت و کیفیت ساخت استراکچر هر چه بیشتر باشد، امنیت درب نیز بیشتر خواهد بود. استراکچر درب ضد سرقت به طور معمول از کلاف فلزی، کمربندهای فلزی و صفحه‌ی فولادی تشکیل می‌شود.

رویه
اصلی‌ترین جزو درب ضد سرقت از لحاظ بصری و زیبایی، رویه درب است که می‌تواند یک درب را زیبا یا معمولی جلوه دهد. با توجه به سلایق متنوع در بازار فروش درب ضد سرقت، رویه‌های درب‌های ضد سرقت نیز از تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ ساخته می‌شوند. اکثر طرح‌های رویه درب ضد سرقت مورد استفاده، رویه‌های روکش طبیعی با طرح‌های برجسته، نیمه برجسته و صاف هستند.

قفل درب
قفل درب ضد سرقت

یراق‌آلات مورد استفاده در درب‌های ضد سرقت اعم از قفل، دستگیره، توپی، قفل پستچی و... از اهمیت به سزایی در درب ضد سرقت بهره می‌برند. اکثر درب‌های ضد سرقت از دو نوع قفل‌های کالی یا کاله ترکیه استفاده می‌کنند و همه‌ی درب‌های ضد سرقت چشمی نیز دارند. دستگیره‌های مورد استفاده در این درب‌ها نیز از طرح‌های متنوع و در رنگ‌های طلایی یا نقره‌ای هستند.

ساختار کلی درب ضد سرقت
 

درب‌های ضد سرقت یک ساختار کلی دارند که به نام شاسی نیز شناخته می‌شود. منظور از شاسی همان ساختار فلزی مقاوم و مستحکمی است که سایر بخش‌های درب روی آن سوار می‌شود.پس برای تولید یک درب ضد سرقت، اول باید ساختار کلی یا همان شاسی فولادی را آماده کرد.

بعد از این که ساختار فولادی آماده شد، باید از ورق‌های کرکره‌ای استفاده کرد تا داخل آن را پوشاند. بعد از آن از پروفیل‌های 20 در 40 استفاده می‌شود که به ساختار فولادی، جوشکاری می‌شوند. این پروفیل‌ها از قبل ساخته شده هستند و آماده‌ی جوشکاری می‌باشند.

بعد از طی کردن این مراحل، نوبت به پر کردن فضای خالی می‌شود. معمولا از یونولیت یا پشم شیشه و پشم سنگ برای پوشاندن حفره‌های درب استفاده می‌شود. خاصیت این مواد باعث می‌شود که درب ضد سرقت، عایق صوتی و حرارتی شود.

بعد از این که ساختار کلی درب ساخته شد، نوبت به نصب قفل می‌رسد.

یکی از ایرادات اساسی در خصوص درب‌های ساختمانی قدیمی این بود که قفل را روی چهارچوب درب نصب می‌کردند و سپس زبانه‌ها در داخل چهارچوب می‌رفت. اما این ساختار برای سارقین به راحتی قابل دور زدن بود.

به همین دلیل است که در درب‌های ضد سرقت، از ورق‌های استیل استفاده می‌شود تا چنین مشکلی به وجود نیاید. در واقع این ورق‌های فلزی می‌توانند در برابر خوردگی و ضربه هم مقاومت کنند و در نتیجه به هیچ وجه باز نمی‌شوند (مگر اینکه زمان و فشار کافی وجود داشته باشد).

بعد از تکمیل شدن این بخش‌ها، نوبت به نصب لولا می‌رسد. 

بعد از این که کلیت درب ساخته شد، نوبت به روکش کردن آن می‌رسد.

رویه نهایی درب از جنس های مختلفیست اما باید بدانید که این لایه به تنهایی نمی‌تواند مقاومت کافی داشته باشد.

به همین دلیل است که از روکش‌های مختلفی برای پوشش ظاهری درب استفاده می‌شود. این روکش‌ها علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که برای درب ضد سرقت به همراه می‌آورند، کاربردهای دیگری هم دارند.

مثلا روکش‌های ضدآب، می‌توانند مانع ورود آب به ساختار داخلی درب شوند. برخی از روکش‌ها قدرت عایق‌سازی صوتی و حرارتی درب را افزایش می‌دهند.

نوع دیگری از روکش‌ها هم در بازار موجود است که از جنس فلز هستند. این روکش‌ها معمولا برای درب‌های ضد سرقتی به کار می‌روند که قرار است در محیط بیرونی نصب شوند و در معرض باران و آفتاب قرار می‌گیرند.

 در واقع برخی  دیگر از روکش‌ها نیز از جنس روکش های  چوب‌های طبیعی هستند که زیبایی منحصر به فرد و خاصی دارند و می‌توانند ظاهر درب را بسیار لوکس بسازند.

نصب روکش نیز با دستگاه‌های خاصی صورت می‌گیرد. هرچقدر نصب این روکش‌ها با دقت و ظرافت بیشتری انجام شود، ظاهر نهایی درب بهتر خواهد شد.

در ضمن فراموش نکنید که قیمت این روکش‌ها، در قیمت تمام شده‌ی درب ضد سرقت موثر خواهد بود. طبیعتا روکش‌های چوبی گران‌تر از دیگر انواع روکش‌های درب ضد سرقت هستند.

رنگ‌آمیزی درب ضد سرقت
 

یکی  از مراحل مهم  که  در ساخت درب ضد سرقت طی می‌شود، رنگ‌آمیزی درب‌های ضد سرقت است.

همان طور که می‌دانید، رنگ‌آمیزی می‌تواند مقاومت درب را در برابر عوامل خارجی افزایش دهد. در نتیجه، باید آن را به دقت انجام داد.

معمولا از رنگ‌های الکترواستاتیک یا پلی‌استر برای رنگ‌کردن درب ضد سرقت استفاده می‌شود. رنگ‌های کوره‌ای نیز مقاومت درب را بسیار بالا می‌برند و منجر به افزایش طول عمر آن‌ها می‌شوند.

هرچقدر رنگ درب بهتر و دقیق‌تر اجرا شود، احتمالا در قیمت درب ضد سرقت نیز اثر خواهد داشت. شاید به همین دلیل باشد که تولیدکنندگان درب‌های ضد سرقت، معمولا بیشترین دقت را به هنگام رنگ‌آمیزی درب ضد سرقت به خرج می‌دهند.

تولیدکنندگان درب ضد سرقت می‌توانند از رنگ‌های متنوعی برای این درب‌های ساختمانی استفاده کنند. حتی مشتریان نیز می‌توانند رنگ مورد نظر خود را سفارش دهند و محدودیتی از این بابت نخواهد بود.
 

نصب یراق‌آلات درب ضد سرقت
 

بعد از این که روکش درب نیز نصب شد، نوبت به نصب یراق‌آلات مختلف می‌رسد.

گفتیم که قفل‌های درب ضد سرقت از نوع خاصی هستند که ایمنی و امنیت را افزایش می‌دهند. این قفل‌ها که معمولا از برندهای معتبر ترک مثل داف و کاله هستند، دارای 8 زبانه می‌باشند و به سختی باز می‌شوند. در ضمن ضد خوردگی و سایش نیز می‌باشند.

بنابراین روش‌های رایجی که سارقین برای باز کردن قفل درب به کار می‌برند، روی قفل درب‌های ضد سرقت جواب نمی‌دهد.

بعد از قفل، نوبت به نصب دستگیره درب ضد سرقت می‌رسد. انواع و اقسام دستگیره‌ها در بازار موجود است. اما معمولا نوع دستگیره با سبک درب، تطبیق داده می‌شود. مثلا برای درب‌های ضد سرقت، معمولا از دستگیره‌های کلاسیک فلزی استفاده می‌شود.

چشمی و درکوب نیز از دیگر بخش‌های درب ضد سرقت هستند که نصبشان ضروری است. چشمی می‌تواند امنیت درب را افزایش بدهد و معمولا در رویه‌ی درب نصب می‌شود.

درکوب نیز می‌تواند ظاهر چهارچوب را پنهان کرده و سطح یکدستی با بدنه‌ی درب بسازد.

وسایل مورد نیاز برای ساخت درب ضد سرقت
 

ساخت و تولید درب‌های ضد سرقت فرآیند پیچیده‌ای دارد و به همین دلیل در جریان تولید از وسایل مختلفی استفاده می‌شود. برخی از این وسایل، ماشین‌آلات حرفه‌ای و صنعتی هستند که می‌توانند دقت تولید را افزایش دهند.

وسایلی مانند فرز، مویی، پرس وکیوم (برای روکش درب‌های ضد سرقت)، دستگاه CNC، دستگاه باد و پیسولت، انواع دستگاه‌های سوراخ زن و فرز، تنها بخشی از ادوات و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت چنین درب‌هایی هستند.

به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از خرید درب ضد سرقت، اطمینان حاصل کنید که تولیدکنندگان مربوطه، از جدیدترین و بهترین وسایل برای ساخت آن استفاده کرده‌اند.

درب ضد سرقت ایرانی,قیمت درب ضد سرقت ایرانی,کیفیت درب ضد سرقت ایرانی,خرید درب ضد سرقت ایرانی,انواع درب ضد سرقت ایرانی

قیمت بهترین مارک درب ضد سرقت ایرانی + 50 مدل جدید و پر طرفدار

اتحاد درب یکی از بزررگترین و باسابقه ترین تولیدکنندگان درب ضد سرقت در داخل ایران است.درب ضد سرقت ایران دارای کیفیت بسیار بالا به همراه قیمت مناسب است. برای مشاوره و استفاده از خدمات ما با اتحاد درب تماس بگیرید.
تمیز کردن درب ضد سرقت,رنگ کردن درب ضد سرقت,از بین بردن خط و خش درب ضد سرقت

روش های تمیز کردن و رنگ کردن درب ضد سرقت

تمیز کردن و رنگ کردن درب ضد سرقت هم برای زیبایی و هم برای سلامتی بسیار مهم است.روش هایی ناب و تست شده با استفاده از ماده هایی که میتوانید بدون زمان و هزینه زیاد خودتان بسازید و درب های ضد سرقت و اجزای آن را رنگ کنید و براق نگه دارید.
بهترین نوع درب ضد سرقت,بهترین نوع درب ضد سرقت کدام است,بهترین مدل درب ضد سرقت

قوی ترین و بهترین مدل های درب ضد سرقت نسبت به بودجه

آگاهی از بهترین نوع و مدل و برند درب ضد سرقت و آشنایی کامل با مشخصات فنی و ظاهری آن ها همراه با مقایسه بهترین مدل های درب های ضد سرقت برای خرید نسبت به بودجه.بهترین درب ضد سرقت را از ما بخواهید
تعویض درب های قدیمی با درب ضد سرقت,آموزش کامل مراحل تعویض درب قدیمی با درب ضد سرقت

آموزش کامل مراحل تعویض درب ضد سرقت و جایگزینی با درب قدیمی

آموزش گام به گام به همراه راهنمایی کامل برای تعویض درب های قدیمی منازل با درب های ضد سرقت جدید بدون نیاز به تخریب و صرف وقت و هزینه زیاد.تعویض درب ها یک امر مهم و امنیتی برای هر خانه ای است که زمان زیادی از تعویض درب هایش میگذرد.